The Woodward News

December 9, 2012

Saturday basketball roundup


Woodward News

Woodward, Okla. — Woodward In Harrah Tournament

Girls

Ponca City 50, Woodward 36

Ponca City - Dunn 14, Hull 12, Peresko 10, Wilson 8, Allen 3, Hall 2, Cherry 1

Woodward - Bates 11, Covalt 9, Hurst 6, Pope 4, Bell 4, Garner 2.



Boys

Star Spencer 62, Woodward 58

Woodward - Iliff 24, Richey 20, Collier 7, Roach 6, Cloyd 1

Star Spencer - Mack 16, Stewart 16, Mustin 8, Harding 6, Johns 6, Kelly 5, Hines 3, Hammons 2.



Mooreland  Holiday Classic

Boys

7th place


Waukomis 60, Mooreland JV 47

Mooreland JV: Evans 10, Mullins 6, Harper 13, Schnoebelen 7, Varela 11

Waukomis: Cook 6, Click 18, Terrel 6, Myers 8, Crites 18, Harrington 4



5th place

Vici 42, Sharon-Mutual 34

Vici: Devon 2, Evans 7, J. Altamirano 4, J. Altamirano 15, Ramirez 2, Key 12


Sharon-Mutual: Baker 9, Harper 4, Campbell 19, Walker 2



3rd place


Fort Supply 67, Sayre 54


Fort Supply: Hunter 15, C. Wright 5, Z. Wright 2, T. Woolfolk 2, Kornele 10, K. Woolfolk 33


Sayre: Robinson 4, Hines 6, Ripptoe 8, Tosh 7, Silk 7, Mendez 2, Varnell 10, Silk 10


Championship


Mooreland 66, Ringwood 38


Ringwood: Moehle 7, Resendiz 3, Navarro 2, Barcenas 6, Swart 6, Broomfield 7, Aguilar 7


Mooreland: Aguilar 3, Murray 3, Peach 22, Hensley 6, Svejkovsky 26, Miller 4, Hepner 2

Girls

7th place


Fort Supply 54, Ringwood 46


Fort Supply: Newton 6, Briant 29, Pittman 2, Woodard 11, Jones 6


Ringwood: Johnson 15, Folger 4, Schmidt 4, Randolph 2, Farrand 2, Palmer 13, Schafer 6



5th place


Waukomis 77, Mooreland JV 52


Mooreland JV: Gregory 7, Ham 27, Barnett 2, Poer 9, Gomez 7


Waukomis: Eck 6, Perry 15, Mack 6, Harris 27, Kokojon 20, Jones 3



3rd place


Sayre 54, Sharon-Mutual 46


Sharon-Mutual: Schmeling 12, Phillips 7, Cooper 5, Steadman 2, Schmidt 6, Little 4, Long 10


Sayre: Summers 2, LeGrand 2, Stafford 11, Moore 8, Holmes 8, Brinkley 7, Easter 10, Kirtley 4, Epp 2



Championship


Mooreland 39, Vici 36


Vici: Tyree 17, Taylor 2, Gregory 5, Lee 4, Boatman 8


Mooreland: Smith 7, Roper 1, Wilson 17, Myers 5, Stubbs 9

 

Northwestern Prep Classic


Boys

7th Place


Waynoka 43, Freedom 38


Waynoka — Hirderliter 13, Meriweather 17, Baird 3, Goucher 2, Long 2, Hoy 6.


Freedom — Stahlman 10, Wilcox 1, Mullins 6, Saitta 18, Mullins 3.



5th Place


South Central 30, Aline-Cleo 25


Aline-Cleo — Robinson 8, Stokes 4, Lesta 6, N. Dobbs 7.


South Central — Alexander 10, Cook 6, Brooks 4, Konrade 4, Harris 1, Kay 2, Lohrding 3.



3rd Place


South Barber 51, Cherokee 4


South Barber — Allison 15, Hitchcock 10, Thurman 4, Yandel 8, Girty 9, Reeves 3, Donaldson 2.


Cherokee — Schanbacher 1, Argraves 3, DeWitt 18, Huckabee 14, McKinnon 8, Bowman 1.



Championship


Drummond 42, Burlington 30


Burlington — Ellerbeck 7, Newlin 6, Gosselin 17.


Drummond — Kokojan 17, Rodenberg 1, Wilson 8, Welch 6, Jankey 8, Shannon 2.

Girls

7th Place


Freedom 38, Aline-Cleo 33

Aline-Cleo — Raver 2, Beckwith 12, Gahr 15, Tomlinson 2, Miller 2.


Freedom — Eden 10, Reed 1, Mullins 15, Nixon 6.



5th Place


Drummond 34, Waynoka 25


Waynoka — C. Mattox 4, Wilcox 4, Hull 3, Rankin 10, Darr 2, Nutter 2


Drummond — Miller 8, Morrison 4, Cutruzulla 4, Stewart 13, Armour 5.



3rd Place


Cherokee 30, South Central 26


Cherokee — Hawkins 7, Wright 2, Schanbacher 4, Jessica Unruh 3, Nicole Unruh 12, Wilhite 2.


South Central — Ediger 11, Jellison 4, Rivero 2, Reagan 7, Harris 2.

Championship


Burlington 57, South Barber 40


Burlington — S.Nall 2, S. Garvie 4, Rieger 33, K. Garvie 15, Ferrell 2, M. Nall 1.


South Barber — Hitchcock 4, Koblitz 3, Denton 10, Daughhetee 19, Clark 2, Blick 2.