The Woodward News

January 26, 2014

Area school calendars


Woodward News

Woodward, Okla. — School calendars for Jan. 27-Feb. 1



Arnett

Monday

Junior high basketball vs. Fargo-Gage at Fargo, 6:30 p.m.

5th-6th grade basketball at Gage, 4:30 p.m.

Tuesday

High school basketball vs. Sweetwater, 6:30 p.m.

Wednesday

Northern Oklahoma College Interscholastics

Thursday

5th-6th grade basketball vs. Vici, 4:30 p.m.

Junior high basketball vs. Vici, 6:30 p.m.

Friday

High school basketball at Buffalo, 6:30 p.m.

Saturday

High school basketball vs. Forgan, 6:30 p.m.

Reydon Festival



Buffalo

Monday

PreK-8th grade no school, teachers attending KeSam Math Training

Tuesday

PreK-8th grade no school, teachers attending KeSam Math Training

High school basketball at Laverne, 6:30 p.m., JV at 4:30 p.m.

Thursday

Junior high basketball vs. Beaver, 6:30 p.m.

Friday

High school basketball vs. Arnett, 6:30 p.m.

Saturday

Third-fourth grade basketball in Buffalo Festival



Canton

Monday

FFA trophy auction

Tuesday

High school basketball vs. Sharon-Mutual, 6:30 p.m.

Wednesday

Northern Oklahoma College Interscholastics at Tonkawa

Thursday

5th-6th grade basketball at Fairview, 5 p.m.

Friday

High school basketball at Vici, 6:30 p.m.



Fairview

Wednesday

Northern Oklahoma Interscholastics in Tonkawa

Thursday

FCA. noon

6th grade basketball at Canton, 5 p.m.

Friday

High school basketball vs. Okeene, 6:30 p.m., JV at 4 p.m.

Okeene Speech Tournament



Fargo

Monday

Junior high basketball vs. Arnett, 6:30 p.m.

Wednesday

Northern Oklahoma College Interscholastics at Tonkawa

Thursday

5th-6th grade basketball vs. Mooreland, 6:30 p.m.

Junior high basketball vs. Mooreland, 6:30 p.m.

Friday

3rd-4th grade basketball vs. Leedey, 4:30 p.m.

High school basketball vs. Leedey, 6:30 p.m.

Saturday

JV basketball festival



Fort Supply

Monday

Junior high basketball at Sharon-Mutual, 4 p.m.

High school basketball at Sharon-Mutual, 6:30 p.m.

Tuesday

High school basketball at Freedom, 6:30 p.m.

Wednesday

Northern Oklahoma College Interscholastics at Tonkawa

Friday

High school basketball at Shattuck, 6:30 p.m.



Freedom

Tuesday

High school basketball vs. Fort Supply 6:30 p.m.

Wednesday

Northern Oklahoma College Interscholastics.

Thursday

Elementary basketball vs. Waynoka, 4:30 p.m.

High school basketball vs Waynoka, 6:30 p.m.



Leedey

Monday

Local spelling bee.

Junior high basketball at Arapaho, 6;30 p.m.

Tuesday

High school basketball at Vici, 6:30 p.m.

Thursday

Junior high basketball at Merritt, 6:30 p.m.

Friday

High school basketball at Fargo, 6:30 p.m.

Saturday

High school basketball vs. Sharon-Mutual, 6 p.m. Homecoming ceremonies, 5:30 p.m.



Mooreland

Monday

7th-8th grade basketball vs. Seiling, 4:30 p.m.

Junior high basketball vs. Seiling, 6:30 p.m.

Tuesday

High school basketball at Seiling, 6:30 p.m.

Wednesday

Northern Oklahoma College Interscholastics at Tonkawa

Woodward County senior spelling bee, 1 p.m., auditorium

Thursday

5th-6th grade basketball at Fargo, 4:30 p.m.

Junior high basketball at Fargo, 6:30 p.m.

Friday

7th-8th grade basketball vs. Waynoka, 4:30 p.m.

High school basketball vs. Waynoka, 6:30 p.m.

Saturday

Junior high basketball vs. Fairview, 4:30 p.m.

High school basketball vs. Fairview, 6:30 p.m.

FFA to Laverne Hog and Goat Show



Seiling

Monday

Junior high basketball at Mooreland, 6:30 p.m.

Tuesday

High school basketball vs. Mooreland, 6:30 p.m.

Wednesday

Northern Oklahoma College Interscholastics at Tonkawa

Thursday

Junior high basketball vs. Laverne, 6:30 p.m.

Saturday

Academic regional tournament



Sharon-Mutual

Monday

Junior high and high school basketball vs. Fort Supply, 6:30 p.m.

Tuesday

High school basketball at Canton, 6:30 p.m.

Thursday

Regional STAR FCCLA events at Enid

7th grade DARE, 6th hour

Saturday

High school basketball at Leedey, 6:30 p.m.



Shattuck

Monday

5th-6th grade basketball vs. Laverne, 4:30 p.m.

Junior high basketball vs. Laverne, 6:30 p.m.

Wednesday

Northern Oklahoma College Interscholastics at Tonkawa

Friday

Third-fourth grade basketball vs. Fort Supply, 4:30 p.m.

High school basketball vs. Fort Supply, 6:30 p.m.

Saturday

Speech contest at Okeene

High school basketball at Turpin, 6:30 p.m.



Vici

Monday

5th-6th grade basketball at Hammon, 4:30 p.m.

Junior high basketball at Hammon, 6:30 p.m.

Tuesday

Third-fourth grade basketball at Leedey, 4:30 p.m.

High school basketball at Leedey, 6:30 p.m.

Wednesday

Northern Oklahoma College Interscholastics at Tonkawa

Thursday

5th-6th grade basketball at Arnett, 4:30 p.m.

Junior high basketball at Arnett, 6:30 p.m.

Friday

High school basketball vs. Canton, 6:30 p.m., Senior Night and Pink-Out Night

Saturday

High school basketball at Texhoma, 1:30 p.m.

Laverne Hog and Goat Show



Waynoka

Monday

High school academic triad

Tuesday

High school basketball vs. Aline-Cleo, 6:30 p.m.

Wednesday

Northern Oklahoma College Interscholastics at Tonkawa

Thursday

5th-6th grade basketball at Freedom, 4:30 p.m.

High school basketball at Freedom, 6:30 p.m.

FCCLA regional STAR events

Friday

7th-8th grade basketball vs. Mooreland, 4:30 p.m.

High school basketball vs. Mooreland, 6:30 p.m.



Woodward

Monday

7th grade basketball vs. Guymon, 5:30 p.m.

9th grade basketball vs. Alva, 5:30 p.m. at high school

Tuesday

High school basketball at Enid, 6:30 p.m. Games at Enid Event Center

High school wrestling vs. Altus and Enid, 6 p.m.

Wednesday

Middle School academic team area at High Plains Technology Center

Thursday

Middle School human trafficking assemblies

Middle School youth alive, 7:30 a.m.

7th grade basketball vs. Enid, 5:30 p.m.

9th grade basketball at Enid, 5:30 p.m.

Friday

Horace Mann writing scores due

High School wrestling at Hub City Tournament in Clinton

High School basketball homecoming vs. Clinton, 6:30 p.m. Homecoming ceremonies at halftime of boys game

February

High School wrestling at Hub City Tournament in Clinton