The Woodward News

December 8, 2012

Area school calendars, Dec. 10-16


Woodward News

Woodward, Okla. — Area school calendars for Dec. 10-16



Alva

Sunday

Christmas vocal concert

Monday

Middle school basketball vs. Chisholm, 4 p.m.

Cheerleader soup dinner

Tuesday

High school basketball vs. Chisholm, 6:30 p.m.

Thursday

Middle school basketball at Woodward, 4 p.m.

Friday

High school basketball at Fairview, 6:30 p.m.

Middle school spelling bee

Friday

Middle school winter ball, 7 p.m.



Arnett

Monday

Junior high basketball at Shattuck, 6:30 p.m.

Tuesday

High school basketball vs. Leedey, 6:30 p.m.

Thursday

Junior high basketball at Gage, 6:30 p.m.

Friday

High school basketball at Sharon-Mutual, 6:30 p.m.



Buffalo

Monday

Board of Education meeting, 7 p.m.

5th-6th grade and junior high basketball at Laverne, 4:30 p.m.

Tuesday

High school basketball vs. Fort Supply, 6:30 p.m.

Third-fourth grade basketball vs. Fort Supply, 4:30 p.m.

Wednesday

Vision screening

Regional academic bowl at Hooker, 1:30 p.m.

Thursday

Vision screening

JV boys and junior high basketball vs. Beaver, 5 p.m.

Friday

High school basketball at Higgins, Texas, 6 p.m.

Saturday

5th-6th grade basketball at Waynoka Festival

Winter ball, 8 p.m.



Canton

Monday

Pee wee and junior high basketball at Lomega, 5 p.m.

High school academic triad at Leedey

Tuesday

High school basketball at Shattuck, 6:30 p.m.

Thursday

Elementary Christmas program, 6 p.m.

Student Council dinner with Santa following program

Friday

Pee wee and 7th-8th grade basketball vs. Ringwood, 4:30 p.m.

Saturday

Fireman's workshop at library, 8 a.m. to 5 p.m.



Fairview

Monday

Junior high basketball vs. Okeene, 6:30 p.m.

Tuesday

High school basketball vs Blackwell, 6:30 p.m.

Friday

High school basketball at Alva, 6:30 p.m.



Fargo

Monday

5th-6th grade and junior high basketball at Seiling

Regular board meeting, 7:30 p.m.

Tuesday

Junior high and high school band and vocal Christmas concert, 6:30 p.m.

Thursday

5th-6th grade and junior high basketball vs. Shattuck

Friday

High school basketball in Thomas Festival

Nine weeks tests, afternoon hours



Fort Supply

Monday

5th-6th grade basketball vs. Mooreland, 4:30 p.m.

Junior high basketball vs. Mooreland, 6:30 p.m.

Tuesday

High school basketball at Buffalo, 6:30 p.m.

Thursday

Christmas program, 6 p.m. at new gym

Friday

High school basketball homecoming vs. Hardesty, 6:30 p.m.



Freedom

Tuesday

High school basketball at Higgins, Texas, 5 p.m.

Northern Oklahoma College to visit with juniors and seniors, 12:30 p.m.

ASVAB test for sophomores and juniors, 8:30 a.m.

Wednesday

Bullying, 5th-6th grades, 9:15 a.m.

Shooting sports team practice

Thursday

All School Christmas program, 1 p.m. and 7 p.m.

Friday

Elementary basketball vs. Waynoka, 4 p.m.

High school basketball vs. Waynoka, 6:30 p.m.

Saturday

Shooting sports winter series final at Blaine County Fairgrounds in Watonga, 9 a.m.



Gage

Monday

Junior high basketball at Leedey, 6:30 p.m.

Tuesday

Christmas program, 6:30 p.m.

Thursday

Elementary and junior high basketball vs. Arnett, 4:30 p.m.

Friday

High school girls basketball at Balko, 5 p.m.



Leedey

Monday

High school academic meet, 1 p.m.

Junior high basketball vs. Gage,  6:30 p.m.

Tuesday

Third-fourth grade basketball at Arnett, 4:30 p.m.

High school basketball at Arnett, 6:30 p.m.

Thursday

Third-fourth grade basketball vs. Arapaho, 4:30 p.m., old gym

JV basketball vs. Arapaho, 4:30 p.m., new gym

Junior high basketball vs. Arapaho-Butler, 6:30 p.m.

5th grade Starbase

Friday

Third-fourth grade basketball vs. Shattuck, 4:30 p.m.

High school basketball vs. Shattuck, 6:30 p.m.

Saturday

Third-fourth grade basketball at Arapaho Festival



Mooreland

Monday

Elementary and junior high basketball vs. Fort Supply, 4:30 p.m.

Tuesday

High school basketball vs. Cherokee, 6:30 p.m.

Wednesday

Senior local spelling bee, 9 a.m.

Thursday

7th-8th grade and junior high basketball at Thomas, 4:30 p.m.

Saturday

Elementary basketball in Waynoka Festival



Seiling

Monday

Junior high basketball vs. Fargo, 6:30 p.m.

5th-6th grade basketball vs. Fargo, 4 p.m.

Christmas craft class, K-4, 3:15 p.m. to 5 p.m.

High school academic meet at Leedey

Tuesday

High school basketball at Calumet, 6:30 p.m.

Wednesday

Ward Center seed meeting, 6:30 p.m.

Thursday

Elementary Christmas program, 7 p.m.

Friday

High school basketball at Vici, 6:30 p.m.

Fifth-Sixth grade basketball at Vici, 4:30 p.m.

Saturday

Snowball dance



Sharon-Mutual

Monday

High school academic meet at Mooreland, 9 a.m.

School board meeting, 5 p.m.

Tuesday

Writing test

Junior high and high school basketball at Vici, 4 p.m.

Wednesday

Writing tests

Northern Oklahoma College representative to vista with seniors, 11 a.m.

Thursday

Cyber program, grades, 7-9, 12:15 p.m.

Cyber and adolescent safety program, grades 10-12, 11 a.m.

Christmas program at Sharon, 6 p.m.

Friday

High school basketball homecoming, 6 p.m.

High school basketball vs. Arnett, 6:30 p.m.



Shattuck

Monday

5th-6th grade basketball vs. Arnett, 4:30 p.m.

Junior high basketball vs. Arnett, 6:30 p.m.

Tuesday

High school basketball vs. Canton, 6:30 p.m.

Thursday

5th-6th grade basketball at Fargo, 4:30 p.m.

Junior high basketball at Fargo, 6:30 p.m.

Friday

District spelling bee

High school basketball at Leedey, 6:30 p.m.

Saturday

High school basketball at Turpin



Waynoka

Monday

Tubas Christmas

High school basketball at Timberlake, 6:30 p.m.

Tuesday

7th-8th grade basketball vs. Burlington, 4 p.m.

High school basketball vs. Burlington, 6:30 p.m.

Wednesday

4-H meeting, 3:15 p.m.

Thursday

Christmas programs, grades K-4, 7 p.m.

Friday

5th-6th grade basketball at Freedom, 4 p.m.

High school basketball at Freedom, 6:30 p.m.

Saturday

Waynoka 5th-6th grade basketball festival, 8:30 a.m.



Woodward

Monday

Early Childhood Center pre-k music programs, 8:15 a.m., 9:15 a.m., 10:15 a.m., 11:15 a.m., 1 p.m.

Woodward 9th grade boys basketball vs. Weatherford at middle school, 7 p.m.

Woodward 9th grade girls basketball at Weatherford, 7 p.m.

Woodward 7th-8th grade boys basketball vs. Weatherford, 5 p.m.

Woodward 7th-8th grade girls basketball at Weatherford, 5 p.m.

Tuesday

Horace Mann literacy night, 6:30 p.m.

Woodward High School basketball vs. Guymon, 6:30 p.m.

Wednesday

PBIS, 3 p.m.

Thursday

DARE graduation at high school, 9 a.m.

Woodward 7th-8th grade basketball vs. Alva, 4 p.m.

Friday

Early Childhood Center kindergarten and 1st grade music programs, 8:30 a.m., 9:30 a.m., 10:45 a.m., 11:45 a.m., 1 p.m., 1:50 p.m.

Horace Mann 4th grade singing at Central National Bank of Enid, 10 a.m.

Woodward High School wrestling at Weatherford Tournament

Woodward High School basketball at Elk City, 6:30 p.m.

Saturday

Woodward High School wrestling at Weatherford Tournament.